4 techniki sprzedaży, które zawsze działają

22 maja 2017

W jednym z wpisów możesz przeczytać o 5 technikach sprzedaży, które powinny działać, ale często zdarza się, że są nieskuteczne. Natomiast dziś pokażę Ci 4 techniki sprzedaży, które są super skuteczne i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

1. Podważanie status quo

Wielu sprzedawców patrzy na proces sprzedaży, jak na proces liniowy. W końcu przecież, ma swój koniec – prospekt wybierze Twoje rozwiązanie lub konkurencji. Tak naprawdę nie jest to prawdą. Jest jeszcze jedna opcja dla Klienta, najczęściej przez niego wybierana – brak decyzji. Tym cechuje się sprzedaż B2B. Sprawdź swoją własną statystykę – ile dealów w Twoim przypadku kończy się statusem „przegrana – brak decyzji” ? Z reguły jest to od 20% do 60%. Jedynie podważając status quo potencjalnego Klienta możesz spowodować, że dostrzeże on potrzebę zmiany, czyli zastosowanie oferowanego przez Ciebie rozwiązania.

2. Znajdź clue Twojej wartości

Na ile Twoja oferta pokrywa się z tym, co proponuje konkurencja ? Wielu handlowców twierdzi, że sprzedaż B2B charakteryzuje się poziomem 70% lub więcej. Lepiej zatem nie koncentrować się na części wspólnej, ale na tym, co nas odróżnia – to jest właśnie clue Twojej wartości. Twoje clue wartości musi być unikalne, istotne dla Klienta i do obronienia.

3. Opowiadanie wyrazistych historii

Sami wiecie, jak ważna jest umiejętność opowiedzenia historii o swoim rozwiązaniu w sposób, który zainteresuje prospektów i uczyni ich Klientami. Problem pojawia się wtedy, gdy opowiadasz historię w sposób, który nie wyróżnia Cię zbytnio, jeśli w ogóle. By stworzyć u Klienta silne odczucie wartości, musisz opowiedzieć historię „przed” i „po” – historię z kontrastem. Kiedy ją opowiadasz, nie bój się łączyć dane z emocjami. Często dobrym sposobem na to jest opowiedzenie o ludziach, którzy byli doświadczeni przez rynek. Później opowiedz o tym, w jaki sposób ich życie stało się lepsze, prostsze, przyjemniejsze lub mniej stresujące po tym, gdy zastosowali Twoje rozwiązanie.

4. Zrób z Klienta bohatera

Każda historia ma swojego bohatera. Kto jest bohaterem Twojej historii ? Czy to Twoja firma i/lub rozwiązanie ? Jeśli tak, to musisz zmienić swoją historię i uczynić bohaterem Twojego Klienta. W oczach Klienta, to przecież on ma zyskać, a nie Ty. Twoją rolą jest bycie mentorem. Jesteś po to, by pomóc Klientom dostrzec, co zmieniło się na świecie i jak Klienci mogą zaadaptować się oraz przetrwać w dżungli konkurencji.

Mam nadzieję, że te 4 techniki sprzedaży pomogą Ci spojrzeć na to, jak Ty sprzedajesz. Być może któraś z nich sprawdzi się również u Ciebie. Powodzenia !

Więcej materiałów na naszej stronie dotyczących technik sprzedaży znajdziesz na liście dostępnej pod tym linkiem: https://www.bivisee.com/?s=techniki+sprzedazy

BiViSee

Sprzedaż B2B, efektywność, startup, biznes, outsourcing IT, programiści, analitycy, testerzy, regulacje bankowe, analityka regulacyjna
Umów konsultację
logo BiViSee
Poltyka prywatnościRegulamin
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram